Recenzje

NAPISALI O NAS

Poniżej znajdziecie fragmenty recenzji filmu:

Można panikować. Teraz już chyba trzeba. Film Jonathana L. Ramseya, którego bohaterem jest profesor Szymon Malinowski, realizowany był zupełnie niedawno, a wydaje się proroczy. Egoistyczne, bardzo naiwne wypowiedzi polityków, traktowanie tematu ocieplenia klimatu jako fanaberii nawiedzonych ekologów, wydają się dzisiaj wyjątkowo nieodpowiedzialne. Rok 2019 dla wielu był rokiem przejścia, czuło się, że tak dłużej już się nie da, coś musi w naszym świecie pęknąć, wstrząsnąć, żeby potem – być może – udało się trochę ten świat naprawić. Nie czekaliśmy długo na globalne tąpnięcie. „Można panikować” to film zapowiadający katastrofę, która – miejmy nadzieję – przyniesie w konsekwencji oczyszczenie. Profesor Malinowski jest przewodnikiem charyzmatycznym, odważnym, zadającym nam-ludziom trudne pytania. Odpowiedź już znamy. Po panice, trzeba będzie działać. Działać, żeby nie tyle wygrać, co po prostu przeżyć.

– Łukasz Maciejewski, Onet
Onet.pl

Piękny portret człowieka z głową w chmurach, który twardo stąpa po ziemi. Seans obowiązkowy dla wpadających w panikę, i dla tych, co uważają kryzys klimatyczny za wymysł panikarzy. A zwłaszcza pozostałych: tych, którzy myślą, że problem ich nie dotyczy.

– Magda Sendecka, Kino
Kino

Nowy film Ramseya jest kolejnym potwierdzeniem wyjątkowego miejsca tego amerykańskiego twórcy na arenie polskiego niezależnego filmu dokumentalnego. Reżyser po raz kolejny skupia się na kwestiach globalnych (imigracja, zmiana klimatyczna), zarazem filtrując je przez polską lokalność. W filmie 'Można panikować’ portret ekologicznego aktywisty walczącego o przyszłość planety, głos Ramseya jest pełen troski i empatii, tak że koniec końców nie da się go zignorować.

– Michał Oleszczyk, podcast „SpoilerMaster”
Spoiler Master